Zamak Külçe - İzgi Metal
Skip Navigation LinksAna Sayfa > Ürünler > Zamak Külçe

Zamak Külçe

The New Jersey Zinc Company tarafından 1920'lerde bulunan Zamak, Almanca çinko (Zink), alüminyum (Aluminium), magnezyum (MAgnesium) ve bakırın (Kupper) baş harflerinden oluşturulmuş bir isimdir.

Alüminyum, çinko, bakır ve magnezyumdan meydana gelen temel alaşımların adı olarak kullanılır. Bu metaller değişik zamaklarda değişik oranlarda bulunur. Çok yönlü bir materyal olarak, parça dökümünde yüksek volüm sağlamakta, üretim kolaylığı ile makine hasarını ve maliyetleri de düşürmektedir. İzgi Metal şirketi Zamak-3 ve Zamak-5 ile müşteriden gelen istekler doğrultusunda özel alaşımların üretimini yapmaktadır.

Zamak 3 Zamak 5 gibi değişik sertlikte alaşımlarında bu maddeler değişik oranlarda bulunur. Son derece sağlam kopmaya, esnemeye, kırılmaya dayanıklı bir alaşımdır. Zamak pres dökümde kullanılan bir malzemedir.

Zamak Boyutları : En : 9,5 cm - Boy : 45 cm - Kalınlık : 3 cm standartlarındadır.


Bir külçe ağırlığı yaklaşık olarak 9,5 Kg ile 10 Kg arasında değişmektedir. 60 tane külçenin çelik bantlarla bağlanması ile oluşan bir paletin yaklaşık ağırlığı ise 600 Kg’dır. Kimyasal kompozisyonu tüm dünya standartları ile uyumludur ve ürünümüz ISO 9001 Kalite Güvence Sistem Belgesine sahiptir.